haberler

Uganda’da İlk Onur Yürüyüşü

Uganda’da İlk Onur Yürüyüşü

Bir Doğu Afrika ülkesi olan ve Birleşik Krallık büyüklüğünde bir alanı kapsayan Uganda, İnsani Gelişme Endeksi’nin 2014 verilerine göre dünyada 166. sırada yer alıyor. Uganda’yı 1986 yılından beri yöneten Başkan Yoweri Musevini’nin ‘eşcinselliğe hapis cezası’ öngören yasanın yeni hükümlerini onaylamasıyla birlikte ülke uluslararası camianın tepkilerini üzerine çekmişti. 1950 yılından beri eşcinsel ilişkinin yasak olduğu ülkede, geçen sene eşcinsellere hapis cezasını ağırlaştıran ve idam cezası getiren yasa tasarısının mecliste onaylanmasıyla birlikte birçok ülke ve sivil toplum kuruluşu açıkça tepkilerini göstermişti. Ayrıca çıkarılan yasa, ABD Başkanı Barack Obama tarafından ‘iğrenç’ olarak nitelendirilmişti. 
Yasa eşcinsel ilişki yaşayan erkeklere ömür boyu hapis, kadınlara ise yedi yıl hapis cezası verilmesini öngörüyordu. Bununla birlikte eşcinsel ilişkileri ihbar etmeyenleri de hapisle cezalandırıyor ve cezanın tekrarlanması halinde de kişiye ömür boyu hapis cezası veriliyordu. Yasa eşcinsel ilişkiye girenlere idam cezası öngören hükmü gelen uluslararası tepkiler sonucu iptal etmek zorunda kalmıştı.
Yasa tasarısı ayrıca eşcinsel olduğu bilinenlerin ilgili birimlere ihbar edilmemesini de suç kapsamı içine alıyordu. Eşcinselliği özendirmeyi ve herhangi kınamada bulunmaksızın konuşmayı bile suç tanımı içinde değerlendiriyordu. Yasa lezbiyenler için de ciddi cezai yaptırımları içeriyordu.

Bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen, Uganda Anayasa Mahkemesi uluslararası tepkileri de göz önünde bulundurarak 2013 yılında çıkarılan baskıcı yasayı iptal etti. Bu gelişme sonrası Uganda’da Victoria Gölü kenarında bulunan Entebbe şehrinde birçok eşcinsel ve onların destekçileri bir araya gelip ülkenin ilk çok küçük ölçekli gay-pride’nı düzenlediler. Gökkuşağı rengindeki bayraklarının büyük bir gurur ve mutlulukla sallandığı bu buluşmanın katılanlarından biri olan Alex Musoke, “Gay olduğumu fark ettiğimden beri bunu dışa göstermekten korkuyordum. Şimdi ise bunun için çok daha fazla cesaretim var” dedi. Buna karşın taksi şoförü William Kamurasi ise “Gay olmanın ne demek olduğunu hayal bile edemiyorum. Uganda için bir utanç” dedi. 
Bu gelişmelerle birlikte Başkan Musevini’nin danışmanı Fred Ruhinda, Anayasa Mahkemesi’nin yasayı iptal eden kararını temyize götüreceklerini sözlerine ekledi.

admin

Ağustos 12th, 2014

No Comments

Bir Cevap Yazın

ON AİR