haberler

Turk Gay Club LGBTİ Der adı altında dernekleşti

Turk Gay Club LGBTİ Der adı altında dernekleşti

Turk Gay Club, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Cinsel Kimliği Kültürel Çalışmalar, Araştırma, Uygulama ve Dayanışma Derneği, LGBTİ Der adı altında 19/06/2015 tarihinde tüzel kişilik kazanarak dernekleşti.

Türkiye LGBTİ Birliğinden Burçin,  Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü tarafından 06-121-017 kütük numarası verilen LGBTİ Der’i Turk Gay Club, Türkiye LGBTİ Birliği kurucusu ve LGBTİ Der yöneticisi  Nikopol “Muhammed Cevat” ile konuştu.

Turk Gay Club’ın dernekleşmesi neden bu kadar uzun sürdü?

“Turk Gay Club’ı yaklaşık 10 yıl önce 2006’da kurduk. Turk Gay Club’ın dernekleşmesinin bu kadar uzun sürmesinin nedeni yeteri
kadar bilgi ve birikime sahip olmadığımızı düşünmemiz ve LGBTİ bireylerin güvenini kazanmaya çalışmamızdı.”

Şu an yeteri kadar güven, bilgi ve birikime sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

10 Yıllık bir yapılanma olan Turk Gay Club’ı arama motorlarında aratabilirsiniz. Turk Gay Club ile ilgili tek bir olumsuz yoruma rastlayamazsınız. İletişime ve eleştiriye de açık bir yönetime sahip olduğumuz için gelecekte alabileceğimiz eleştirileri de kendimizi geliştirmek için kullanırız zaten.

LGBTİ Der yönetim kurulunda daha önce hiçbir dernekle ilişkisi olmayan arkadaşlarımız olmasına karşın Teknik altyapı ve bilgi açısından birçok derneğin sahip olmadığı birikime sahip olduğumuzu düşünüyorum.
Telefonum 7×24 saat açık ve 10 yıldır Turk Gay Club’ın anasayfasında yer alıyor. Turk Gay Club’ta 57000’in üzerinde üye var. Binlerce LGBTİ birey tarafından biliniyor ve aranıyorum.Kürtçe ve İngilizce de bildiğim için başta Doğu ve Güneydoğudan arayan LGBTİ bireylerle arkadaşça diyalogum oluyor. Kürt asıllı olduğuma sevindiklerini söylüyorlar.

LGBTİ bireylerin çok çeşitli sorunları var. Kimisi varoluşlarını henüz kabul etme aşamasındayken kimisi aileye ya da topluma kabul ettirme savaşı veriyor, iş ortamında dışlanıyorlar, zorbalıkla ve tacizle uğraşıyorlar, kendilerini birçok çevrede güvende hissetmiyorlar ve daha neler neler… En kötüsü sosyal destekten yoksun bırakılarak kendilerine zarar verecek durumlara itiliyorlar. LGBTİ derneklerine gitmemiş, kimseyle sorunlarını paylaşmamış olan LGBTİ bireylerden tutun çocuk istismarı ve ensest mağduru bireylere kadar binlerce kişiyle konuştum. Dernek çalışmalarımızı da bu görüşmeler ve tecrübelerimize dayanarak çeşitli şekillerde yürüteceğiz.

Bu derneği kurarkenki amacınız nedir?

Derneğimiz tüm dünyada süregelen eşcinsellik hareketlerinin bir uzantısı olarak, Türkiye’de heteronormaviteye karşı çıkma amacını taşıyor. İnsanların erkek/kadın olarak ikili bir düşünce sistemiyle yorumlanmasını değiştirmek istiyoruz ve LGBTİ bireylerin hem görünürlüklerini arttırarak hem de LGBTİ hakları konusunda heteroseksüellerin bilinçlenmesini sağlayarak hukuki ve sosyal kazanımlar elde etmeyi umuyoruz.

Başlangıç olarak ne tür çalışmalarınız olacak?

İlk olarak web tabanlı bazı projelerimiz var. Bu projeleri hayata geçireceğiz.
Bunlardan biri http://lgbti.tv LGBTİ TV adı altında Sokak Röpörtajları, Ünlü isimler ve politikacılarla röpörtajlar, homofobi ve transfobiye karşı bazı yayınlar yapılacak. Ankara’da LGBTİ bireylerin takılabilecekleri bir cafe, En kısa zaman içinde İstanbul ve memleketim Ağrı olmak üzere Türkiyede nerdeyse tüm illerinde birer şube , en azından birer temsilcilik bulundurma gibi düşüncelerimiz var. Tabi düşüncelerimizi hayata geçirmemiz için maddi desteğe de ihtiyacımız olacak.

Turk Gay Club Twitter hesabından lgbti.com.tr linkini paylaşarak, Proje aşamasındaki LGBTİ Haber Ajansı’na ait site şeklinde paylaşımda bulundunuz. Bu projeyi biraz anlatmırsınız?

Sadece LGBTİ bireylerin çalışacakları haber ajansı gibi bir düşüncemiz de var. Türk Patent Enstütüsüne yaklaşık 6 ay önce LGBTİ markası için başvuruda bulunduk. Geçtiğimiz günlerde marka başvurumuz TPE tarafından eşcinsel hareketini temsil ettiği gerekçesiyle reddedildi. İlgili konu hakkında Türk Patent Enstütüsünde Yönetici ve Marka Uzmanları ile bir toplantımız oldu.Markayı onaydan geçirmeleri durumunda dahi Uluslararası alanda bazı örgütler tarafından da kullanıldığı için itiraz gelme olasılığının yüksek olacağı söylendi. Nitekim öyle. Bu nedenle karara itiraz etme gereği duymadık. Devlet eşcinselliği, eşcinsel bireyleri tanımaz; devletin kurumu, eşcinsel hareketi temsil ettiği gerekçesiyle LGBTİ marka başvurusunu reddeder. İlginç bir durum.

Tabi LGBTİ markası TPE tarafından reddediliği için Haber Ajansı projemizi iptal etmiş değiliz. Dernekler tarafından haber ajansı faaliyetleri de yürütülebiliyor. Tüzüğümüzde de Haber ajansı kuracağımıza yönelik maddeyi dahil ettik. LGBTİ Der altında sadece LGBTİ bireylerin çalışacağı bir haber ajansı kurma gibi bir durum da söz konusu.

Turk Gay Club olarak, herhangi bir partiye destek vermediğiniz biliniyor. LGBTİ Der’in duruşu da aynı şekilde mi olacak?

Evet ama Dernek yönetimi altında siyasi komisyonlar olacak. Siyaset üzeri bir politika izleyeceğiz. Mecliste yer alan partiler adına birer komisyon LGBTİ Der’de olacak. Mecliste bulunan partiler, Ak Parti, CHP, MHP ve HDP LGBTİ komisyonları. Gerçekten o partileri destekleyen LGBTİ bireylerden oluşan birer komisyon kuracağız. Bununla ilgili çalışmalarımız da başlamış durumda.

http://lgbti.org/turk-gay-club-lgbti-der-adi-altinda-derneklesti

admin

Haziran 20th, 2015

No Comments

Bir Cevap Yazın

ON AİR