haberler

Trans bireyin ‘yetim hakkı’ ödendi

Trans bireyin ‘yetim hakkı’ ödendi

TC Emekli sandığından emekli babasını yitirdiğinde kendisine aylık bağlanması için başvuran genç , “Bu hakkın sadece bir işte çalışmayan, evlenmemiş kız çocuklara özgü” olduğu gerekçesiyle reddedildi. Hürriyet Gazetesi Şükrü Kızılot’un haberine göre Kızılot’a başvuran genç, Kızılot’tan da ‘yasaya göre durumun böyle olduğu’ yanıtını aldı. Daha sonra ameliyatla cinsiyetini değiştiren 26 yaşındaki genç, mahkemeden kadın olduğuna dair karar aldırıp durumu nüfusa tecil ettirdi. 
Yeniden Emekli Sandığı’na başvurduğunda “Yasada cinsiyet değiştererek kadın olanlara aylık bağlanması yolunda bir hüküm bulunmadığı” gerekçesiyle ikinci kez reddedilen genç, hukuk mücadelesi başlattı. 
Mahkeme “cinsiyet değiştirip kadın olduğuna dair mahkemeden karar alan ve bu kararı da nüfusa tescil ettiren kişinin, artık erkek olarak kabul edileyemeceği ve yasaların kadınlar için tanıdığı tüm haklardan yararlanması gerektiği, bu nedenle de yetim aylığı bağlanmasına...” karar verdi. 

BİRİKMİŞ AYLIKLARI DA ÖDENDİ 
TC Emekli Sandığı kararın bozulması için Danıştay’a başvurdu. Ancak Danıştay 10. Dairesi mahkeme kararını onayladı.  Emekli Sandığı’nın bu karar üzerine yetim aylığını bağladığını ve birikmiş aylıkları da toplu olarak ödediğini belirten Kızılot, “Benzer durumda olanlara duyurulur” dedi. 

admin

Temmuz 15th, 2014

No Comments

Bir Cevap Yazın

ON AİR