Köşe Yazıları

Queerfox İle Sohbet

Queerfox İle Sohbet

Merhaba arkadaşlar!
Ben LGBTİ FM’in yeni yazarı queerfox. Artık sizlerle her hafta sıradan yaşamımı renkli kesitleriyle anlatacağım. Ama bu hafta sinemayla ilgili biraz konuşalım istiyorum. Tabi ben sadece sinema seyircisi yorumuyla konuşacağım sinemadan, mısırdan, gazozdan…
Sizlere Antalyadan yazıyorum. Bu senek kalktım geldim buralara üniversite nedeniyle. Eh haliyle zorlandık. Evi tuttuk, ev arkadaşıyla düzeni kuruduk, yemğiydi, bulaşığıydı, çamaşırıydı derken yorulduk yahu. Snirler geriliyor bazen haliyle. İşte böyle zamanlarda kendim için yapacağım güzel bir etkinlik buldum burada. Tahmin ettiğiniz gibi sinemaya gitmek. Buraya gelmeden önce pek sinemaya gitmezdim. Uzak olduğu için ya da yapılacak daha iyi şeyler olduğu için değil tabiki. Ucuz sinema bulmak her zaman mümkün olmuyordu ama burda iki üç farklı noktada ucuz sinemaya ulaşabiliyorum. Üstelik üniversitemizin sinema kulübü de siyasi içerikli de olsa ara sıra ücretsiz film gösterimleriyle beni tatmin ediyor. Bir ara denk geldim. Sinema gecesi düzenlediler. Üç film artarda yayınladılar. 24.00 – 06.00 arası çok eğlencceli bir gece sineması gösterimi oluyor.
– Aklıma geldi de bir ara arkadaşımla gitti adamın teki kıza yürüdü. Yaş kaç, hangi bölüm vs… Ne eğlenmiştim ama.-
Evet konuyu daha fazla dağıtmayalım. Ucuz sinema diyorduk. Ucuz sinemayı bulduk ya haftanın 3-4 günü sinemadayım artık. Öğrenci kafası ne de olsa. Ucuzsa bizim olmalı. Vizyona yeni filmler girer ve ben hepsini tek tek izlerim. Sinema ucuz olunca yabancı filmlere fazla yer verilmiyor. Bir ya da iki en fazla 3 yabancı film oluyor. Daha çok Türk yapımı filmleri izleme şansınız oluyor. Bence iyi de oluyor. Yerli sinema ve yerli kültür kazanıyor. -Buradan Türk filmine destek mesajını da iletmiş oldum.- Bu kadar çok Türk yapımı izleme fırsatını yakalayınca fark ettim ki biz komedi ve romantik filmleri güzel yapıyoruz. Tabi “komedi” derken kaliteli olandan bahsediyorum. Daha önceleri gündem yapan komedi filmlerine baktığımda argonun dipsiz kuyusuna dalan filmleri görüp: “Komedi filmi yapamıyorlar artık, şöyle adam gibi argosuz yerli yerinde içimizden bir komedi filmi çıkmaz oldu” diyordum. Ama seri şeklide izlediğim filmlerden sonra bizde de tadında komedinin olduğunu gördüm. Son zamanlarda beğendiğim Bana Masal Anlatma, Çarşı Pazar ve Kocan Kadar Konuş filmleri gerçekten hoştu. Yerinde kahkaya da boğuldum, tebessüm de ettim. Özellikle Kocan Kadar Konuş filminde yurdumun genç kadınlarının bekar oluşuna yapılan aile ve toplum baskısını ve bunun altında ister istemez ezilişini de görebildim.
Komedinin yanın güzel psikolojik filmler de vardı elbette. Ve benim, abartısız, 5 defa sinemada izlediğim bir film var bu dalda. Hem otobiyografik hem de psikolojik bir film olan 8 Saniye filmini çok beğendim. Ana karakterimizin kendi hayatını senaryolaştırdığı güzel bir film. Sanırım Türk-Alman ortak yapımıydı. Türk-Alman demişken belirteyim, bu iki ülkenin ortak yapımları beni henüz hayal kırıklığına uğratmadı.

Bir açıklamaya ihtiyaç duyuyorum arkadaşlar. Ülkemiz genelindeki elektrik kesintisi nedeniyle bilgisayarım kapandı ve yazıma ara vermek durumunda kaldım. Ev arkadaşımla sinemaya gidelim dedik. Hangi filme gitsek derken Güvercin Uçuverdi’ye girelim bakalım dedik. Girmez olaydık. Şaçmalamanın ötesine geçmişler. Türk sineması kazansın tabi ama bu filmi tavsiye etmiyorum. Son zamanlarda güzel işler çıkıyor derken batırmışlar yine…

Ben tembel bir izleyiciyim. İzleyeceğim film hakkında araştırma yapmıyorum. Gidiyorum ve izliyorum. Şimdiye kadar sadece iki defa pişman oldum. Biri bugün izlediğim Güvercin Uçuverdi filmiydi. Diğeri ise Mandıra Filozofu İstanbul’du. Aslında Mandıra Filozofu’nda pişman olmadım. Sadece biraz aynı kalmış bir filmdi. Yine de keyifli bir filmdi. İzlediğim için memnunum. Sadece beklentimi karşılamadı. Ama Güvercin Uçuverdi için verdiğim para az da olsa değmedi. Belki aranızda beğenenler olur. Gitmeyin dedim ama gidin arkadaşlar. Farklı zevklere sahip olma ihtimalimiz büyük.

Şimdi biramı yudumlamaya devam edeceğim. İlk yazımda benden bu kadar. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

LGBTİ FM
queerfox…

memet catim

Nisan 6th, 2015

No Comments

Bir Cevap Yazın

ON AİR