haberler

Kocaeli LGBTİ: Varlığımıza alışacaklar

Kocaeli LGBTİ: Varlığımıza alışacaklar

‘Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi’ üyeleri 2 yıl ilkinhomoseksüellik yasaklansın’ pankartının asılmasıyla süregelen örgütlenmenin öyküsünü söyledi

Kocaeli’de 2 yıl ilkinhomoseksüellik yasaklansın” pankartının asılmasıyla süregelen örgütlenme, “Vardık, varız, var olacağız! Özgürleşene dek savaşım için alanlardayız!” diyerek ‘Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi’ nin kuruluşunu duyuru etti. Yıldız Tar’ın Kaos GL’de yer edinen haberine gore, LGBTİ hakları ve özgürleşmek için kurulan, Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi, heteroseksizm, eşcinsellere yönelik nefret, transeksüellere yönelik nefret ve bifobinin ortadan kaldırılması, nefret suçlarının ve cinayetlerinin engellenmesi, teşhir edilmesi ve protesto edilmesi, faşizme ve militarizme karşı savaşım etmeyi amaçlıyor. İnisiyatif üyelerinden Ayhan, Başak ve Atakan, “Vardık, varız, var olacağız! Özgürleşene dek savaşım için alanlardayız!” diyerek geçtiğimiz günlerde kuruluşunu duyuru eden Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi ile ilgili konuştu.  Bundan 2 yıl ilkin Anadolu Gençlik Derneği’nin Kocaeli merkezine asmış olduğu “Eşcinsellik yasaklansın, zina suçtur” pankartlarını gördüklerini hatırlatan Ayhan örgütlenme serüvenlerini şu şekilde aktardı:

‘EŞCİNSELLİK YASAKLANSIN’ PANKARTI BİR ARAYA GETİRİYOR

2 yıl ilkin merkezde bir AGD pankartı gördük.’Eşcinsellik yasaklansın, zina suçtur’ yazan bir pankarttı.  Arkadaşlarımızla bu pankartı indirdik. Polis sözlü müdahalede bulunmuş oldu. Gerekçemiz oldukça açıktı. Nefret cinayetlerini meşrulaştırdığını düşündük. Pankart vakasından sonrasında AKP’li Kartepe Belediyesi öncülüğünde ‘Eşcinsellik yasaklansın’ adıyla imza kampanyası da başlatıldı. G gün Kocaeli’de bu şekilde bir örgütlenmeye gereksinim duyduk. Kişisel olarak bu mevzuya ilgi duyan yakın çevremizle görüştük. Zorlu bir toparlanma süreci geçirdik. Yerelde yaşayan arkadaşlarımız mahalle baskısından dolayı ilk süreçte oldukca etken olamadılar. Bu zamana kadar bireysel emek harcamalar yaptım. Kitlesel eylemliliklere gökkuşağı bayrağımla çıktım.

İLK SOKAĞA ÇIKIŞ: OKYANUS

Kocaeli LGBTİ’nin ilk sokağa çıkışı ise, transeksüel adam Okyanus’un çevresindeki transfobik baskılara dayanamayıp intihar etmesinin arkasından oluyor. İlerleyen süreçte ise geniş toplantılar ile beraber kurumsallaşma başlıyor. Başak ise bu kurumsallaşma sürecini şu şekilde konu alıyor: “Okyanus Efe’nin heteroseksizme yenik düşmesi sonucu İzmit’de meydana getirilen fiil bir ilkti ve insanoğlu bu ilke tepki göstermediler. Okyanus eyleminden sonrasında bir grup arkadaşla toplanma sonucu aldık ve 12 Ekim Pazar günü ilk toplantımızı yaptık. Katılım beklentilerin üzerindeydi ve şu an 4. toplantımız giderek çoğaldı. 4 haftalık süreçte destekleyicilerimiz oldukca fazlaydı. Bu bizim için ümit verici oldu. Tepkilerin pozitif olması bizi büyüttü.”

‘KOCAELİ VARLIĞIMIZA ALIŞACAKTIR’

Kocaeli LGBTİ’nin ilk etkinliği ise LİSTAG’ın katılımıyla “Benim Çocuğum” filmini göstermek olacak. Atakan, “İlerleyen süreçte kuramsal anlamda ilerlemek için okuma atölyeleri, heteroseksist düzene tepki amacıyla cinsiyetsiz dans atölyeleri, açılma toplantıları şeklinde etkinlikler planlıyoruz” ifadeleriyle bundan sonrasında neler yapacaklarını konu alıyor.  Yerelde mücadeleye ilişkin Atakan’ın değerlendirmesi ise şöyleki: “Yerelde LGBTİ görünürlüğü yeni yeni ortaya çıkıyor. Bireysel olarak meydana getirilen faaliyetler, Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi çatısı altında toplanıyor. Her mahalli benzer biçimde Kocaeli de varlığımıza alışacaktır. Bunun için savaşım edeceğiz.”

Kaynak: ozgurkocaeli.com.tr 04.11.2014

admin

Kasım 5th, 2014

4 Comments

ON AİR