Genel

İzmirde ilk travesti cezaevi

Adalet Bakanlığı ilk kez İzmir’de translara hususi cezaevi kuracak. Hüküm giyen transeksüel bayanların tek kişilik hücrelere konulması ve yalnız volta atmak zorunda kalmaları üstüne Adalet Bakanlığı bu emek harcamayı başlattı

Türkiye’de ilk kez ’de kurulması planlanan translara hususi nin Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampusü  çevresinde yer alacağı öğrenildi. Söz mevzusu tasarı, şuanda Meclis alt komisyonunda bulunuyor.  2000 senesinde cinayetten yargı giyen ve tek kişilik hücreye konulmuş olan transeksüel hanım Öykü’nün avukatı Rıfat Öztürkoğlu, “Kadın ve adam koğuşunda kalamayan transgender kadının tek kişilik hücreye konulması, sınırı olan havalandırma verilmesiyle müvekkilim  izole edilmişti. O dönemler çözüm bulunamamıştı fakat şimdi bu tasarının alt komisyonda bile bulunması büyük bir başarıdır” dedi.

İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği’nden transeksüel hanım Demet Yanardağ da, transgender cezaevine karşı çıkarak “Trans cezaevi yerine translara, LGBTİ bireylere hususi okul ve ler açılabilir şu sebeple bilhassa ayrımcılığa uğradığımız nokta toplumun içi. Sadece translara hususi koğuş yapılabilir. Ben transgender cezaevinin iyi niyetli bulunduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

2000 senesinde adam öldürme suçlamasıyla cezaevine giren transeksüel hanım Öykü, ilkin Cezaevi’nde hanım koğuşuna getirilmiş arkasından tek kişilik hücreye konulmuştu.  Öykü’nün  avukatı Rıfat Öztürkoğlu yaşadıklarını şöyleki söyledi, “İstanbul’da transseksüel bir mahkumun hanım koğuşunda bir hanımı hamile bırakması sonucu İzmir’deki cezaevinde yatan benim müvekkilim bir kez daha cezalandırılarak hücreye konulmuştu. Bu kanayan bir yara.”

Ne hanım ne adam koğuşu olmadı

Müvekkilinin Alaşehir L Tipi Cezaevi’ne gönderildiğini, koğuşta yalnız bırakıldığını belirten avukat Rıfat Öztürkoğlu, “Sınırlı havalandırmaya çıkma durumu vardı. Kadın koğuşuna konulamadı. Fiziksel olarak erkeklik özelliği taşımış olduğu için Bakanlık buna izin vermedi. Erkek koğuşuna konulunca daha büyük mesele yaşandı. O kadar adamın içinde çift cinsiyetli birisinin bulunması sorun oluşturdu. Açıkçası izole edildi” dedi.

Translara hususi okul istiyoruz

Trans hanımefendilere hususi cezaevi yapılmasıyla ilgili karşıt bir görüş de Siyah Pembe Üçgen Derneği’nden transgender hanım Demet Yanardağ’dan geldi. Yanardağ, translara hususi cezaevi yerine transgender bireylere ayrı bir koğuş yapılabileceğini söylemiş oldu. Yanardağ, “Neden translara hususi bir okul yok. Neden translara hususi bir hastane yok da cezaevi var? Türkiye genelinde toplasanız 10 bin transgender kişi vardır” dedi.

 

admin

Kasım 7th, 2014

No Comments

Bir Cevap Yazın

ON AİR