haberler

Facebook’tan Gay Ve Lezbiyenler İçin Yenilik

Facebook’tan Gay Ve Lezbiyenler İçin Yenilik

Dünyanın en oldukça kullanılan toplumsal medya ağı olan Facebook yeni bir değişikliğe gitti. Facebook üyeleri 2014 yılından beri profillerindeki cinsiyet hanesini 58 değişik cinsiyet seçeneğinden biri ile doldurabiliyordu. Sadece bir fazlaca LGBT aktivisti bu listenin yetersiz bulunduğunu ve bazı bireylerin kendilerini tam olarak tanımlamasını engellediğini iddia ediyordu.

Milyonlarca kullanıcısı olan Facebook yepyeni bir değişim ile kullanıcılarını mutlu etmeyi amaçlıyor. Toplumsal medya sitesi Facebook, kullanıcılarına profillerindeki cinsiyet hanesine istediklerini yazma özgürlüğü tanıdı. Facebook artık kullanıcılarına daha değişik cinsiyet seçenekleri sunacak.

 

Facebook üyeleri 2014 yılından beri profillerindeki cinsiyet hanesini 58 değişik cinsiyet seçeneğinden biri ile doldurabiliyordu. Sadece bir oldukca LGBT aktivisti bu listenin yetersiz bulunduğunu ve bazı bireylerin kendilerini tam olarak tanımlamasını engellediğini iddia ediyordu.

 

Facebook yeni düzenleme kapsamında profilinde cinsiyetini belirtmek isteyen kullanıcılara sınırsız özgürlük tanımanın yanı sıra, tüm kullanıcılara sitede kendileri için hangi zamirlerin kullanılacağını da seçme hakkı tanıdı.

 

Artık Facebook’u cinsiyet zamirlerine haiz bir dilde kullananlar sitenin kendilerine hanım, adam ya da cinsiyetsiz zamirleri kullanarak hitap etmesini tercih edebilecek.

 

Facebook için yeni cinsiyet uygulamasını geliştiren takımda vazife icra eden ve kendisi de trans bir kişi olan mühendis  Ari Chivukula “Bu uygulama yardımıyla kendisini hanım ya da adam olarak tanımlamak istemeyen kişilerin daha kolay kabul göreceğini, bu uygulamanın yeni bir diyalog başlatacağını umuyoruz” dedi.

 

Akademisyenler de uygulamayı destekledi ve Facebook’un değişik cinsiyet tanımlamalarını kabul etmesinin trans bireylerin toplumda kabul gördüğünü gösteren mühim bir işaret bulunduğunu belirtti.

admin

Mart 1st, 2015

1 Comment

Bir Cevap Yazın

ON AİR