haberler

Çalışma Bakanlığı: LGBTİ’lerin işgücüne katılımına destek vermiyoruz dedi

Çalışma Bakanlığı: LGBTİ’lerin işgücüne katılımına destek vermiyoruz dedi

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işgücüne iştirakı destekleme politikaları kapsamında LGBTİ’lere yer vermediklerini söylemiş oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın

LGBTİ

’lerin istihdam politikalarında içerilmesine ilişkin Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na verdiği sual önergesine cevap geldi.

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, LGBTİ’leri istihdamda “dezavantajlı gruplar” içinde saymadı ve işgücüne iştirakı destekleme politikaları kapsamında LGBT’lere yer vermediklerini belirtti.

Çelik’in Tanal’a cevabı şu şekilde:

* Bakanlığımız, bilhassa dezavantajlı grupların işgücüne katılımının desteklenmesi, ayrımcılık ve toplumsal dışlanma mevzusunda almış olduğu tedbirler hanım, çocuk, engelli, genç, eski hükümlü, Roman, göçmen, yoksul yada yoksulluk riski altında bulunan, madde bağımlısı ve mevsimlik işçi olarak çalışanları kapsamaktadır.

Tanal Çelik’e şu soruları yöneltmişti:

* Bakanlığınızın bilhassa dezavantajlı grupların işgücüne katılımının desteklenmesi emek harcamaları bünyesinde, lezbiyen, gey, bisexuel ve trans yurttaşların istihdam politikalarında içerilmesine ilişkin herhangi bir etkinlik yürütülmekte midir?

* Gençlerin güçlendirilmesine yönelik meydana getirilen kamu harcamaları ve Bakanlık politikaları içinde, LGBT gençlerin yoğun şekilde maruz kalmış olduğu ayrımcılık ve toplumsal dışlanma döngüsünden kurtulmalarını hesaba katan tedbirler ve bu grubun sorunlarını gidermeye dönük insan haklarına dayalı çözüm önerileri yer almakta mıdır?”

admin

Ocak 23rd, 2015

1 Comment

Bir Cevap Yazın

ON AİR